Інформаційний лист:«Повернення» на довоєнну систему оподаткування: особливості переходу»(частина2)

Закон України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового Кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану»)

Цей інформаційний лист присвячено деяким особливостям оподаткування платників податків у період дії воєнного стану, у зв’язку із змінами запровадженими Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» (далі – Закон № 3219), направлених на виконання Україною зобов’язань в рамках Меморандуму про економічну та фінансову політику від 08 грудня 2022 року в частині відновлення довоєнного стану системи оподаткування.

Закон № 3219 набрав  чинності 01 серпня 2023 року.

ІІ.        ОБЛІК РАХУНКІВ ТА ЕЛЕКТРОННИХ ГАМАНЦІВ

У ЯКИЙ СТРОК БАНКИ, ІНШІ ФІНАНСОВІ УСТАНОВИ, НЕБАНКІВСЬКІ НАДАВАЧІ ПЛАТІЖНИХ ПОСЛУГ, ЕМІТЕНТИ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ ЗОБОВ’ЯЗАНІ ПОДАВАТИ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ВІДКРИТТЯ/ЗАКРИТТЯ РАХУНКІВ/ЕЛЕКТРОННИХ ГАМАНЦІВ, ВІДКРИТИХ/ЗАКРИТИХ ПЛАТНИКАМ ПОДАТКІВ?

З 1 серпня 2023 року банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей зобов’язані надсилати до контролюючого органу повідомлення про відкриття/закриття рахунків/електронних гаманців платників податків, визначених п. 69.1 ст. 69 Кодексу з дотриманням строків встановлених п. 69.2 ст. 69 Кодексу, тобто у день відкриття/закриття рахунку/електронного гаманця (прим 1).

[1]. Абзац перший п.п. 69.17 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» та п. 69.2 ст. 69 Кодексу.

У ЯКИЙ ТЕРМІН БАНКИ, ІНШІ ФІНАНСОВІ УСТАНОВИ, НЕБАНКІВСЬКІ НАДАВАЧІ ПЛАТІЖНИХ ПОСЛУГ, ЕМІТЕНТИ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ ЗОБОВ’ЯЗАНІ НАПРАВЛЯТИ ДО КОНТРОЛЮЮЧИХ ОРГАНІВ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ВІДКРИТТЯ/ЗАКРИТТЯ РАХУНКІВ/ЕЛЕКТРОННИХ ГАМАНЦІВ, ВІДКРИТИХ/ ЗАКРИТИХ ПЛАТНИКАМ ПОДАТКІВ У ПЕРІОД З ПОЧАТКУ ДІЇ ВОЄННОГО СТАНУ НА ТЕРИТОРІЇ УКРАЇНИ ДО 1 СЕРПНЯ 2023 РОКУ?

Банки, інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей зобов’язані не пізніше 1 вересня 2023 року направити (у тому числі повторно) до контролюючих органів повідомлення про відкриття/закриття усіх рахунків/ електронних гаманців, відкритих/закритих платникам податків, визначених п. 69.1 статті 69 Кодексу, у період з початку дії воєнного стану (24 лютого 2022 року) на території України до 1 серпня 2023 року, для отримання від контролюючих органів повідомлення про взяття рахунків/електронних гаманців на облік (прим 1).

З ЯКОГО ТЕРМІНУ ВІДНОВЛЮЄТЬСЯ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ БАНКІВ, ІНШИХ ФІНАНСОВИХ УСТАНОВ, НЕБАНКІВСЬКИХ НАДАВАЧІВ ПЛАТІЖНИХ ПОСЛУГ,

3 ЕМІТЕНТІВ ЕЛЕКТРОННИХ ГРОШЕЙ ЗА ЗДІЙСНЕННЯ ВИДАТКОВИХ ОПЕРАЦІЙ ЗА РАХУНКОМ/ЕЛЕКТРОННИМ ГАМАНЦЕМ ПЛАТНИКА ПОДАТКІВ ДО ОТРИМАННЯ ПОВІДОМЛЕННЯ ВІДПОВІДНОГО КОНТРОЛЮЮЧОГО ОРГАНУ ПРО ВЗЯТТЯ РАХУНКУ/ЕЛЕКТРОННОГО ГАМАНЦЯ НА ОБЛІК У КОНТРОЛЮЮЧИХ ОРГАНАХ.

Якщо після 1 вересня 2023 року у банку, іншої фінансової установи, небанківського надавача платіжних послуг, емітента електронних грошей відсутнє підтвердження взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючому органі, вважається, що банк, інша фінансова установа, небанківський надавач платіжних послуг, емітент електронних грошей розпочав здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку/електронного гаманця на облік у контролюючих органах (прим 1).

Здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунку на облік у контролюючих органах – тягне за собою накладення штрафу на банк, іншу фінансову установу, небанківського надавача платіжних послуг, емітента електронних грошей в розмірі 10 відсотків суми всіх операцій за весь період до отримання такого повідомлення, здійснених з використанням таких рахунків (крім операцій з перерахування коштів до бюджетів або державних цільових фондів), але не менш як 1700 гривень (прим 2).

[1]. Абзац четвертий п.п. 69.17 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу;

[2]. П. 118.2 ст. 118 Кодексу.