Небезпека – сказ

Епізоотична ситуація в Україні щодо сказу напружена. Протягом 2024 року на території Кропивницького району зареєстровано 27 випадків сказу тварин (лисиці – 5, собаки – 14, коти – 7, ДРХ – 1) у 25 неблагополучних пунктах.Проведено 25 засідань місцевих державних надзвичайних протиепізоотичних комісій, рішеннями яких введено карантинні обмеження та затверджено плани комплексних заходів. Матеріали засідань комісій оприлюднені на веб-сайтах органів влади та з інформаційними листами направлені до виконавців.

Сказ – особливо небезпечне вірусне захворювання людей і тварин. Характеризується розвитком своєрідного енцефаліту зі стрімким пошкодженням центральної нервової системи і завжди закінчується смертю.

Головним у боротьбі з цією хворобою є проведення профілактичних заході, як з боку населення (вчасні щеплення домашнім улюбленцям, уникнення контактів з потенційно небезпечними тваринами – безпритульними, хворими), так із боку органів місцевого самоврядування та причетних служб, організацій (регуляція чисельності безпритульних тварин та популяції диких м’ясоїдних, надання послуг із вакцинації тварин, проведення роз’яснювальної роботи серед населення тощо).

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, інформувати службу ветеринарної медицини або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу. У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою попередження зараження та загибелі домашньої тварини. Вакцина наявна в Кропивницькій районній державній лікарні ветеринарної медицини у достатній кількості та є безкоштовною.

Кропивницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області повідомляє про те, що відмова або ненадання тварин для щеплень проти сказу, невиконання правил карантину тварин, а також рішень державних надзвичайних протиепізоотичних комісій передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу на громадян від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Ще раз звертаємось до керівників органів місцевого самоврядування та власників собак, котів та інших тварин тільки спільними зусиллями можливо мінімізувати випадки сказу.

Кропивницьке районне управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Кіровоградській області