Інформує Головне управління ДПС у Кіровоградській області

Яку податкову звітність необхідно подати фізичним особам – підприємцям, які прийняли рішення про припинення підприємницької діяльності?

 

Головне управління ДПС у Кіровоградській  області інформує, що фізичні особи – підприємці, які застосовували спрощену систему оподаткування та щодо яких до ЄДР внесено запис про припинення підприємницької діяльності, подають декларацію платника єдиного податку,  у складі якої формують додаток “Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску”, за податковий (звітний) квартал, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, із наростаючим підсумком з початку року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Разом із тим платник єдиного податку – фізична особа – підприємець може подати останню податкову декларацію платника єдиного податку до закінчення звітного періоду відповідно до пп. 49.18.8 ПКУ.

Рядки і графи в розд. 9 Додатка 2 “Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” до податкової декларації платника єдиного податку третьої групи на період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні обов’язково заповнюють у розрізі місяців за період, визначений у розд. 8, де у графі 2 відображають самостійно визначену суму доходу, на яку нараховано єдиний внесок (у розмірі не менше мінімальної заробітної плати, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску), у графі 3 “Розмір єдиного внеску” проставляють значення “22,00”, а у графі 4 обчислюють суми нарахованого єдиного внеску (графа 2 x графа 3). Загальну суму нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначають у рядку “Усього” графи 4.

 

 Для платників податків у застосунку «Дія» доступна низка податкових онлайн-сервісів

 

Олександрівська ДПІ Головного  управління ДПС у Кіровоградській області звертає увагу платників податків, що завдяки спільній роботі Міністерства цифрової трансформації та Державної податкової служби низка податкових онлайн-сервісів доступна фізичним особам у застосунку «Дія».

Зокрема, у розділі «Мої податки» платникам доступні такі сервіси:

– перегляд реєстраційних та облікових даних платника, даних про банківські рахунки та стану його розрахунків з бюджетом;

– отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб про виплачені доходи та утримані з них податки;

– подання декларацій для ФОП – платників єдиного податку, у тому числі платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ;

– перегляд раніше поданих декларацій;

– сплата податків та ЄСВ.

Також для бізнесу у «Дії» доступна низка інших сервісів, які пов’язані з податковими питаннями:

– реєстрація ТОВ на підставі модельного статуту та обрання системи оподаткування;

– подання заяви на резидентство в Дія.City – спеціальному правовому режимі для IT-індустрії;

– автоматична реєстрація ФОП та обрання загальної чи спрощеної системи оподаткування;

– подання онлайн-форми заяви на закриття ФОП. Підписана заява автоматично надсилається до реєстратора, інформація про закриття надсилається до податкової служби.

– внесення змін про ФОП (зокрема, щодо громадянства, видів економічної діяльності, контактної інформації фізичної особи-підприємця).

Тож,  пропонуємо платникам податків користуватись сучасними сервісами та обирати зручний формат свого спілкування з державними органами.

  

Чи має право на податкову знижку фізична особа-підприємець?

 

 

Олександрівська ДПІ Головного управління ДПС у Кіровоградській області інформує, що згідно з п.п. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, що  податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати та/або у вигляді дивідендів, у випадках, визначених ПКУ.

Заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом (п.п. 14.1.48 п.14.1 ст.14 ПКУ).

Відповідно до п.п. 14.1.49 п. 14.1 ст. 14 ПКУ дивіденди – це платіж, що здійснюється юридичною особою, в тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

Порядок застосування податкової знижки передбачений ст. 166 ПКУ.

Згідно з п. 166.3 ст. 166 ПКУ платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, або у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати. 
Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у  п. 166.3 ст. 166 ПКУ.

Підпунктом 166.4.2 п. 166.4 ст. 166 ПКУ передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, крім випадку, визначеного п.п. 166.4.4 п. 166.4 ст. 166 ПКУ.

Згідно з абзацом першим п.п. 166.4.4 п. 166.4 ст. 166 ПКУ сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, у разі включення до податкової знижки витрат, передбачених п.п. 166.3.10 п. 166.3 ст. 166 ПКУ, розраховується окремо від інших витрат та не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, отриманого у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, що не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

При цьому, п.п. 166.3.10 п. 166.3 ст. 166 ПКУ передбачено, що платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу у вигляді дивідендів, крім сум дивідендів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати на придбання акцій (інших корпоративних прав), емітентом яких є юридична особа, яка набула статус резидента Дія Сіті згідно з частиною третьою ст. 5 Закону України від 15 липня 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667), за умови що такі витрати були понесені платником податку до набуття емітентом статусу резидента Дія Сіті або впродовж періоду, коли такий резидент Дія Сіті відповідав вимозі, встановленій п. 3 частини третьої ст. 5 Закону № 1667.

Враховуючи викладене, фізична особа – підприємець має право на податкову знижку виключно як фізична особа у разі, якщо така фізична особа:

є найманою особою та отримує доходи у вигляді заробітної плати

та/або отримує доходи у вигляді дивідендів по акціях (інших корпоративних правах), емітентом яких є юридична особа, що має статус резидента Дія Сіті.