Чума, сказ, тиф, лептоспіроз, туляремія – небезпечні інфекційні захворювання, якими через гризунів можуть заражатися і люди

Гризуни становлять найчисленнішу групу тварин класу ссавців, що нараховує понад 2500 різних видів. Ці тварини здатні швидко розмножуватися і завдавати великої економічної шкоди народному господарству. Та найбільшої шкоди вони завдають людині, адже хвороби, збудниками і носіями яких є щури та миші, належать до небезпечних інфекційних захворювань. Вони можуть передаватися як від паразитів, що переносяться щурами та мишами (в т.ч. кліщів, бліх), так і через неякісну воду і неякісні продукти харчування.

Найнебезпечніші захворювання, які поширюються гризунами, – це чума, енцефаліти, сказ, тиф, лептоспіроз, туляремія, токсоплазмоз, рекетсіози, геморагічна лихоманка та багато інших хвороб.

Чума – вкрай небезпечне інфекційне захворювання, яке забрало життя мільйонів людей. Воно дуже заразне, раніше спостерігалися цілі спалахи епідемій. Хвороба може вражати лімфатичні вузли, легені та інші життєво важливі внутрішні органи.

Сказ – це тяжке інфекційне захворювання, яке впливає на нервову систему і закінчується смертю хворого. Гризуни можуть переносити це захворювання до людини через укус, подряпини.

Тиф – це група досить небезпечних захворювань, що передаються в тому числі і гризунами. Є кілька форм тифу, найбільш поширені – висипний і черевний. Симптоми останнього схожі з проявами інтоксикації: слабкість, пронос, головний біль, порушення серцевого ритму, метеоризм і т.д.

Лептоспіроз – це інфекційне ураження, яке впливає на нирки, печінку, нервову систему. У природі найбільш небезпечними носіями лептоспірозу є пацюки. Випадки інфікування ними людини реєструються практично щорічно і призводять до смерті. Особливо часто відбуваються зараження в період весняних та осінніх сільськогосподарських робіт, під час риболовства. Також від щурів легко заражаються й домашні улюбленці – собаки та коти, які безсимптомно переносять хворобу.

Туляремія – інфекційне захворювання, що характеризується ураженням слизових оболонок, лімфатичних вузлів, а також деяких внутрішніх органів. Основні симптоми: підвищення температури тіла, висип, почервоніння, кон’юнктиви очей, збільшення лімфовузлів, нудота і блювота, головні болі. При деяких формах уражаються легені та інші органи, може розвинутися сепсис.

Токсоплазмоз – інфекція, яка викликається паразитами (токсоплазмами). Особливо небезпечний токсоплазмоз під час вагітності, так як в більшості випадків він призводить до викиднів, передчасних пологів або внутрішньоутробної загибелі плоду.

Рикетсіози – група гострих інфекцій (в неї входить, наприклад, Q- лихоманка), що характеризуються ураженням центральної нервової системи, інтоксикацією. До симптомів відносяться висип, лихоманка, слабкість, головні і м’язові болі.

Геморагічна лихоманка – гостре вірусне захворювання, що викликає ураження судин. Симптоми: лихоманка, геморагічний висип, сплутаність свідомості, зниження тиску, порушення серцевого ритму, болі.

Олександрівське управіння Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровограській області наголошує, при найменшій підозрі на інфекційне захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря. Тільки вчасно розпочате лікування може зберегти життя!