«ДО ПОЧАТКУ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ УКРИТТЯ В ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ КІРОВОГРАДЩИНИ МАЮТЬ БУТИ ПІДГОТОВЛЕНИМИ НА ВИПАДОК «ПОВІТРЯНОЇ ТРИВОГИ» 

Про це йшла мова під час засідання робочої групи при Кіровоградській ОВА, до якого долучилася начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Держпродспоживслужби в Кіровоградській області Олена Черненко.

На зібранні розглянули питання організації комплексних обстежень стану укриттів в закладах освіти області та контролю за станом виконанням заходів з приведення у готовність об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту для здобувачів освіти в період підготовки до нового 2022/23 навчального року.

Так, спеціалісти Держпродспоживслужби в області підготували перелік основних питань у сфері дотримання санітарного законодавства, відповідно до яких будуть здійснюватися обстеження укриттів. При підготовці закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону у період воєнного стану необхідно звертати увагу на основні вимоги, що повинні бути дотримані для створення безпечних умов перебування здобувачів освіти, працівників та запобігання епідемічним ускладненням.

Зокрема укриття на випадок «повітряної тривоги» мають бути забезпечені:

  • наявністю вентиляції або мати можливість провітрювання приміщень;
  • наявністю водопостачання та водовідведення;
  • наявністю санітарних вузлів або яким чином буде вирішено дане питання;
  • організацією водно-питного режиму (забезпечення питною водою, яка відповідає вимогам ДСанПіНу 2.2.4-171-10), умов дотримання особистої гігієни (рукомийник, запас води);
  • забезпеченням повітряно-теплового режиму (з’ясувати, яким чином буде опалюватись приміщення в опалювальний сезон та убезпечені діти, учні, персонал від замерзання під час перебування в укритті);
  • наявністю освітлення в захисних плафонах;
  • наявністю меблів та обладнання (столи, стільці тощо);
  • організацією відповідного санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану приміщення;
  • потужність укриття (скільки одночасно може перебувати осіб);
  • наявністю антисептиків для обробки рук;
  • наявністю дезінфікуючих засобів, дозволених до використання МОЗУ, для обробки поверхонь, приміщень після їх використання;
  • наявністю засобів індивідуального захисту;
  • забезпеченням лікарськими засобами для надання невідкладної допомоги.

Згідно з розпорядженням голови Кіровоградської ОВА та рекомендацій ДСНС в області вже розпочались комісійні обстеження укриттів, до яких залучені спеціалісти територіальних структурних підрозділів Держпродспоживслужби. Основна мета обстежень – підготовка укриттів у закладах освіти аби навчально-виховний процес в умовах воєнного стану проходив безпечно для всіх учасників.

Станом на 23 червня спеціалісти Держпродспоживслужби області у складі комісій обстежили 142 укриття на випадок «повітряної тривоги», з них 118 (83,1%) мають значні недоліки, а саме: відсутні системи вентиляції, водопостачання, каналізації, санвузли або ж не організовані умови для дотримання особистої гігієни, відсутні електропостачання, зв’язок. Санітарно-технічний стан приміщень незадовільний: на стінах та стелі відсутнє або відлущується оздоблення, на підлозі вибоїни. Вхідні дерев’яні двері потребують заміни на металеві. Укриття не забезпечені відповідним обладнанням (стільці, лави, столи тощо), медичними аптечками. Відсутні умови для дотримання параметрів мікроклімату (повітряно-теплового режиму). Деякі укриття захаращені сміттям і потребують розчищення.

Із 142 обстежених укриттів тільки 24 приміщення (16,9%) відносно готові для використання їх як укриттів.

Стосовно інших 118 закладів, де були виявлені невідповідності за результатами обстежень, надано рекомендації органам місцевого самоврядування та керівникам закладів освіти щодо покращення санітарно-технічного та санітарно-гігієнічного стану внутрішніх приміщень, облаштування необхідних комунікацій, організації умов безпечного перебування та задоволення необхідних потреб (санвузли, наявність води) в укриттях під час «повітряної тривоги».

Обстеження та підготовка укриттів для дітей, учнів і персоналу є надважливою умовою безпечного проходження навчально-виховного процесу в умовах воєнних дій на території України. Адже збереження людського життя – це першочергове завдання. Обстеження продовжуються. Робочою групою дане питання тримається на контролі.