В УКРАЇНІ КАРАНТИН ПРОДОВЖЕНО ТА ЗАТВЕРДЖЕНІ НОВІ ПРОТИЕПІДЕМІЧНІ ЗАХОДИ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ 

Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 28.11.2022 № 1 затверджено нові протиепідемічні заходи у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19). Звертаємо увагу, що постанова Головного державного санітарного лікаря України від 06.09.2021 № 10 відтак втратила чинність.

Визначені постановою протиепідемічні заходи застосовують у закладах освіти, щоб запобігти ускладненню епідемічної ситуації. Відповідальність за виконання таких заходів покладається на засновника (власника) та керівника закладу освіти. Згідно з документом допуск до роботи персоналу закладу освіти рекомендовано здійснювати за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс, рот та підборіддя (у тому числі виготовлених самостійно), незалежно від вакцинального статусу осіб. У разі виявлення працівника з підвищеною температурою тіла (понад 37,2 С) або ознаками ГРВІ його не допускають до роботи та рекомендують звернутися за медичною допомогою до сімейного лікаря. Усі працівники закладу освіти забезпечуються засобами індивідуального захисту із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи та використовують захисні маски в процесі взаємоспілкування.

     В разі організації освітнього процесу в очному або змішаному режимі керівник закладу освіти розробляє та затверджує графік, за яким відбувається допуск здобувачів освіти до закладу, та маршрути руху (залучаються всі можливі входи в приміщення закладу). Графік допуску повинен бути сформований таким чином, щоб запобігати утворенню скупчення учнів. Вхід до приміщення закладу усіх учнів (окрім 1-4 класів), а також батьків можливий лише за умови використання засобів індивідуального захисту незалежно від їхнього вакцинального статусу. Їх рекомендовано використовувати під час пересування приміщеннями закладу. Водночас в процесі проведення занять захисні маски можна не використовувати.

На всіх входах до закладу організовуються місця для обробки рук антисептичними засобами. У санітарних кімнатах потрібно забезпечити наявність рідкого мила та паперових рушників (або електросушарок для рук). Використання багаторазових рушників заборонено.

Після кожного навчального заняття проводиться провітрювання не менше 10 хвилин, а в кінці робочого дня – очищення та дезінфекція поверхонь (в тому числі дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо)..

Відповідальність за виконання протиепідемічних заходів покладається на засновника (власника) та керівника закладу освіти.

Тож відповідальні особи мають забезпечити:

організацію централізованого збору використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери (урни) з кришками та поліетиленовими пакетами з подальшою утилізацією згідно з укладеними угодами на вивіз твердих побутових відходів;

проведення навчання працівників щодо одягання, використання, зняття засобів індивідуального захисту, їх утилізації, контроль за виконанням цих вимог;

необхідні умови для дотримання працівниками правил особистої гігієни (рукомийники, мило рідке, паперові рушники або електросушарки, антисептичні засоби для обробки рук);

обмеження проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) в закритих приміщеннях (окрім заходів, необхідних для забезпечення функціонування закладів освіти);

наявність у медичних пунктах закладу необхідних засобів та обладнання (безконтактні термометри, дезінфекційні засоби для обробки рук, засоби особистої гігієни та індивідуального захисту);

розміщення інформації (плакатів/банерів) про необхідність дотримання респіраторної гігієни та етикету кашлю.

Основні вимоги до організації протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) практично не змінились, проте слід відмітити деякі зміни, а саме:

допуск до роботи персоналу закладів освіти рекомендовано здійснювати за умови використання засобів індивідуального захисту, незалежно від їхнього вакцинального статусу вхід та перебування в закладі освіти інших учасників освітнього процесу, зокрема батьків здобувачів освіти дозволяється наразі без проведення термометрії під час пересування приміщеннями закладами освіти учасникам освітнього процесу рекомендовано використовувати захисні маски, а здобувачі освіти старші 12 років повинні обов’язково використовують індивідуальні засоби захисту в процесі пересування приміщеннями закладу освіти, незалежно від їхнього вакцинального статусу працівник їдальні, який видає страви або здійснює розрахунок відповідно до нових вимог не повинен бути забезпечений захисними окулярами або захисним щитком та одноразовими рукавичками організатор – перевізник може перевозити здобувачів освіти та працівників до закладу освіти без обмежень по кількості місць для сидіння. До того ж Кабінет Міністрів України ухвалив постанову про продовження дії карантину через COVID-19. Так, документом від 23 грудня 2022 р. № 1423 внесено зміни до розпорядження КМУ «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» від 25.03.2020 р. № 338 та постанови КМУ «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 09.12.2020 р. № 1236. Карантин на території  України продовжено до 30.04.2023 р.