Сказ – це особливо небезпечна гостра зооантропонозна хвороба теплокровних тварин усіх видів і людини, що характеризується важким ураженням центральної нервової системи, незвичайною поведінкою, агресивністю, паралічами і 100% летальністю.
Небезпека поширення даного захворювання полягає у тому, що наразі в населених пунктах склалася непроста ситуація з бродячими тваринами – собаками і котами, чисельність яких досягає надвисоких значень. Крім того це обумовлено низьким рівнем свідомості власників тварин, які відмовляються надавати своїх тварин для здійснення імунопрофілактичних щеплень.
За минулий рік у Олександрівській громаді зареєстровано 11 випадків покусів людей тваринами (10 собаки, 1 кіт). Випадків сказу не зареєстровано.
Водночас за вказаний період фахівці державної лікарні ветеринарної медицини на території Олександрівської громади провели 5 852 профілактичних щеплення проти сказу (2 790 собак, 3 062 коти).
За січень-лютий 2023 року проведено 1 095 профілактичних щеплень (529 собак, 566 котів), профілактичні заходи продовжуються.
Зазначимо, що до вірусу сказу більшу чутливість виявляють молоді тварини. Вірус сказу передається головним чином через слину при укусах або послинені (вірус міститься в слинних залозах 54-90% собак, що загинули від сказу). У зв’язку з тим, що виділення вірусу зі слиною починається за 8-10 діб до появи клінічних ознак хвороби, необхідно, щоб тварини, які покусали людей, упродовж 10 діб утримувались ізольовано, під наглядом ветеринарного лікаря.
Як діяти людям, яких покусала тварина? Перш за все необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї рани 5% розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою або до найближчого лікувально-профілактичного закладу. У разі укусів дикими, безпритульними тваринами треба за порадою лікаря-травматолога пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу. Ці щеплення, за умови вчасного проходження повного курсу, є єдиним ефективним методом убезпечення людини від летальних наслідків хвороби на сказ.
Щоб уникнути небезпеки, дотримуйтеся правил утримання домашніх тварин:
– охороняйте їх від укусів інших тварин;
– регулярно робіть щеплення проти сказу сторожовим та мисливським собакам;
– виводьте собак на прогулянку в наморднику та на повідку;
– не заводьте собак і кішок заради забави, не викидайте їх на вулицю.
Охорона здоров’я людей є справою не тільки лікарів, але й самого населення. Піклуйтеся про своїх чотирилапих улюбленців та будьте здорові!